Granerud wygrywa w Bad Mitterndorf. Piotr Żyła tuż za podium

Halvor Egner Granerud wygrał pierwszy w tym sezonie konkurs w lotach narciarskich na skoczni Kulm w Bad Mitterndorf. Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła. Dawid Kubacki zajął 10. miejsce, przez co stracił żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata.

REKLAMA

Bezbłędny Granerud

Skocznie do lotów, tzw. mamuty, posiadają nieco odmienne zasady rywalizacji. W zawodach głównych występuje 40 skoczków, a każdy metr liczony jest jako 1,2 pkt (na obiektach dużych jest to 1,8). Do Austrii na pierwsze w tym sezonie loty udało się czterech Polaków. Pechowo kwalifikacji nie przebrnął Jakub Wolny, był pierwszy na liście oczekujących na awans. Pozostali spokojnie dostali się do konkursu. W nim skoczkowie musieli radzić sobie z dość nisko ustawioną belką. Ci, którzy trafili na bardziej korzystne warunki oddawali bardzo dalekie skoki, ale tym którym wiatr mniej pomagał nie byli w stanie odlecieć. Tak było chociażby w przypadku Kamila Stocha (20.) i Dawida Kubackiego (15.). Na półmetku rywalizacji liderem był Halvor Egner Granerud, drugie miejsce zajmował Domen Prevc, a podium uzupełniał Stefan Kraft. Na czwartej pozycji sklasyfikowano Piotra Żyłę, a Aleksander Zniszczoł był 10. Olek skokiem na 222,5 m ustanowił swój rekord życiowy.

źródło: twitter/Eurosport_PL

Nowy lider Pucharu Świata

W drugiej serii zmieniły się warunki wietrzne. Na początku wiało niemal ze wszystkich stron. Na szczęście dla rywalizacji po chwili warunki ustabilizowały się na poziomie 1 m/s pod narty, dzięki czemu mogliśmy oglądać fantastyczne loty, jak skok Timiego Zajca na 243 metr. Ostatecznie zwyciężył Halvor Egner Granerud, który tym samym został liderem Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzeci był Domem Prevc. Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła, który stracił do Słoweńca 2,4 pkt. Pozostali Polacy poprawiali swoje próby w drugiej odsłonie, poza Aleksandrem Zniszczołem, który spadł na 165 metr. Awans w tabeli zaliczyli Dawid Kubacki (10.) i Kamil Stoch (17.).

Na skoczni Kulm czeka nas jeszcze jeden konkurs indywidualny. W niedzielę obędzie się on o 14:15, a poprzedzą go kwalifikacje.

Pełne wyniki Biało-czerwonych:

4. Piotr Żyła – 233,5 m i 226,5 m

10. Dawid Kubacki – 194,5 m i 230,5 m

17. Kamil Stoch – 186,5 m i 203 m

19. Aleksander Zniszczoł – 222,5 m i 165,5 m

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,517FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ