Forfang wygrywa, Zniszczoł w TOP 10 w Oslo

Johann Andre Forfang zwyciężył w drugim konkursie rozgrywanym w ramach Raw Air w Oslo. Podium uzupełnili Ryoyu Kobayashi i Stefan Kraft, a najlepszy z Polaków – Aleksander Zniszczoł uplasował się na 10. pozycji.

Kolejne zawody z trudnym wiatrem

Sobotnie premierowe zawody cyklu Raw Air, które od razu przesiały grono potencjalnych zawodników walczących o wysokie lokaty w turnieju, bowiem Ryoyu Kobayashi i Aleksander Zniszczoł nie zdołali awansować do „30”. Winą za to można było obarczyć loteryjne warunki wietrzne. Również niedzielny konkurs zwiastował, że nie będzie on miał w sobie płynności rywalizacji. W rozegranym bezpośrednio przed zawodami prologu przepadł 52-letni Noriaki Kasai, który spadł na 70 metr. Natomiast groźny upadek zaliczył Norweg Sundal. Poobijany skoczek z północy Europy wystąpił mimo wszystko w pierwszej serii konkursowej, ale było widać, że odbiło się to na nim i po sobotnim podium tym razem nie dostał się do „30”. Liderem na półmetku rywalizacji był Domen Prevc, który ledwie o 1,8 pkt wyprzedzał Stefana Krafta. Również niewielką stratę miał trzeci Johann Andre Forfang. Skocznia Holmenkollbakken wykosiła z rywalizacji Daniela Hubera – dotychczasowego lidera Raw Air, który po skoku na 111 metrów nie awansował do finałowej odsłony.

Wśród Polaków, podobnie jak w sobotę, panowało zmienne szczęście. Zdecydowanie lepszy występ zaliczył Aleksander Zniszczoł. W prologu zajął bardzo dobre 6. miejsce, a po pierwszej odsłonie konkursu plasował się na 13. pozycji. Do drugiej serii awansowali także stabilnie skaczący Piotr Żyła (16.) oraz 19. Maciej Kot, który zaliczył tym samym drugi awans z rzędu, a dopiero trzeci w trwającej pucharowej zimie. Na drugim biegunie znalazł się Kamil Stoch, który zdecydowanie obniżył loty względem soboty. Z kolei Dawid Kubacki po dobrym prologu w konkursie się nie popisał i nie zdołał zdobyć punktów.

źródło: X/pzn_pl

Duży awans Aleksandra Zniszczoła

W finałowej odsłonie na trudne warunki trafili Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł. Ostatecznie Kot zajął 21. miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie, a Olek po i tak niezłej próbie uplasował się na 10. lokacie, czym zaliczył spory awans w tabeli. Warto odnotować, że to dopiero pierwsze punkty Zniszczoła uzyskane w Oslo. Stosunkowo słabo zaprezentował się Piotr Żyła. Jego próba na zaledwie 116 metr sprawiła, że spadł on w klasyfikacji na 19. pozycję. Ostatecznie wśród walczących o zwycięstwo górą okazał się Johann Andre Forfang, który pokonał Ryoyu Kobayashiego i Stefana Krafta. Tuż za podium znalazł się Domen Prevc.

źródło: X/Eurosport_PL

Teraz w cyklu Raw Air nastąpi dzień dzień przerwy, który skoczkowie poświęcą na podróż do Trondheim, gdzie we wtorek zostanie rozegrany kolejny konkurs.