Fatalny występ Polaków na inaugurację Pucharu Świata

Stefan Kraft wygrał premierowy konkurs w sezonie 2023/24. Na skoczni w Kuusamo Austriak okazał się lepszy od drugiego Piusa Paschke i trzeciego Stefana Leyhe. Fatalne zawody zaliczyli biało-czerwoni, bowiem tylko Dawid Kubacki zdołał zapunktować i to na odległej 21. pozycji.

Ewenement w Ruce

Tegoroczna inauguracja odbywała się w zaskakująco spokojnych warunkach. Obiekt w Ruce owiany jest bowiem złą sławą, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Już nie raz organizatorzy fińskich zawodów musieli odwoływać, przekładać lub z wielkim trudem przeprowadzać rywalizację. Tym razem aura była łaskawa i zarówno piątkowe kwalifikacje, jak i premierowy konkurs odbyły się przy niewielkich podmuchach wiatru.

Na półmetku rywalizacji liderem był Stefan Kraft, który poszybował na odległość 144 metrów. Drugie miejsce zajmował Andreas Wellinger, a na trzeciej pozycji zaskakująco uplasował się Niemiec Martin Hamann. W czołowej piątce znalazło się miejsce dla aż czterech Niemców. Fatalnie zaprezentowali się biało-czerwoni, ponieważ tylko Dawid Kubacki zdołał zakwalifikować się do drugiej serii na 23. lokacie. Pechowo konkurs zakończyli Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł, bowiem znaleźli się oni odpowiednio na 31. i 32. miejscu. Paweł Wąsek pożegnał się z rywalizacją na 34. pozycji, a najgorzej spisał się Kamil Stoch, który po skoku na 113,5 metra uplasował się na odległej 43. lokacie.

źródło: SkokiPolska.pl w serwisie X

Bezkonkurencyjny Kraft

W finałowej odsłonie Dawid Kubacki poprawił się względem pierwszego skoku o trzy metry, co ostatecznie pozwoliło mu awansować na 21. pozycję, m.in. za sprawą dyskwalifikacji Władimira Zografskiego. Pod koniec serii finałowej rywalizacja się zaogniła i oglądaliśmy fantastyczną walkę o zwycięstwo. Zawodnicy raz po raz zbliżali się do rozmiaru skoczni, który w Ruce wynosi 142 metry. Ostatecznie premierowy konkurs 45. edycji Pucharu Świata wygrał Stefan Kraft. Austriak przygotował niesamowitą formę na pierwsze zawody obecnej edycji. Zwyciężył on w obu piątkowych seriach treningowych, a także w serii próbnej przed konkursem. Drugie miejsce zajął Niemiec Pius Paschke, dla którego jest to pierwsze podium w karierze. Na najniższym stopniu podium uplasował się Stefan Leyhe. Bardzo dobrze dysponowani są Niemcy na starcie sezonu. Podopieczni Stefana Horngachera oprócz dwóch miejsc na podium w komplecie sześciu skoczków zameldowali się w czołowej dwunastce.

źródło: X/@Eurosport_PL