Dziennik Paryski #9 – szanse medalowe zaprzepaszczone…

Połowa Igrzysk Olimpijskich 2024 to już przeszłość. Po 8 dniach olimpijskich walk Polacy zdobyli łącznie 4 medale – srebro i 3 razy brąz. Taki wynik dawał nam jednak miejsce dopiero w piątej dziesiątce klasyfikacji medalowej – wynika to ze względu na nacisk kładziony na liczbę złotych medali. Nadal są wciąż powody do optymizmu – dla porównania na IO 2020(1) w Tokio po 8 dniach Polska miała jedynie 2 medale – złoto i srebro. Kilka dogodnych okazji dziś mieliśmy na powiększenie dorobku medalowego, co zawarte zostało w dziewiątym już wydaniu „Dziennika Paryskiego”.

Najciekawsze wydarzenia dziewiątego dnia Igrzysk w Paryżu

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio na 6 dostępnych medali w rzucie młotem aż 4 przypadły Polsce – 2 złote i 2 brązowe. W tej konkurencji zawsze mieliśmy dobrych reprezentantów, zdolnych do osiągania najwyższych celów. Jednakże Wojciechowi Nowickiemu niezwykle trudno było obronić olimpijskie złoto – Kanadyjczyk Ethan Katzberg jest w stanie rzucać około 85 metrów, co jest poza zasięgiem reszty czołówki. Mistrz olimpijski nie radził sobie w Paryżu najlepiej. Białostoczanin nie kręcił się najlepiej w kole, przez co nie mógł przebić bariery 78m. Aby zdobyć srebro, potrzebny był rzut na 80m – Katzberg już w pierwszej serii posłał młot na odległość 84,12m. Zarówno Nowicki, jak i Paweł Fajdek nie dali rady przerzucić tej odległości i z konkurencji, w której byliśmy niegdyś świetni, wracamy z niczym.

REKLAMA
źródło: TVP Sport/X

Na Igrzyskach za „królową sportu” uznawana jest lekkoatletyka. Jej koronną konkurencją jest bieg na 100m mężczyzn. W szranki stają tam najlepsi sprinterzy z całego świata. Tak dobrego wyścigu w historii IO nie było chyba jeszcze nigdy. Wszyscy uczestnicy tego finału zeszli poniżej 10 sekund, a niewiele brakło, by każdy pobił barierę 9,90. Po złoto sięgnął Noah Lyles z czasem 9,79, pokonując o 5 tysięcznych (!) sekundy Jamajczyka Kishane’a Thompsona. W 2021 roku do medalu wystarczył czas 9,89 – dziś to było 9,81. Brązowy medalista finału z Tokio ze swoim wynikiem zająłby dopiero 7. miejsce.

Medaliści dziewiątego dnia IO 2024

Badminton:

  • Gra podwójna mężczyzn – 1. Yang Lee/Chi-Lin Wang (Chińskie Tajpej), 2. Wei Keng Liang/Chang Wang (Chiny), 3. Aaron Chia/Wooi Yik Soh (Malezja)

Gimnastyka sportowa:

  • Ćwiczenia na kółkach mężczyzn – 1. Yang Liu (Chiny), 2. Jingyuan Zou (Chiny), 3. Eleftherios Petrounias (Grecja)
  • Ćwiczenia na drążku kobiet – 1. Kaylia Nemour (Algieria), 2. Qiyuan Qiu (Chiny), 3. Sunisa Lee (Stany Zjednoczone)
  • Skoki mężczyzn – 1. Carlos Edriel Yulo (Filipiny), 2. Artur Davtyan (Armenia), 3. Harry Hepworth (Wielka Brytania)

Golf:

  • Zawody mężczyzn – 1. Scottie Scheffler (Stany Zjednoczone), 2. Tommy Fleetwood (Wielka Brytania), 3. Hideki Matsuyama (Japonia)

Jeździectwo:

  • Ujeżdżenie indywidualnie – 1. Jessica von Bredow-Werndl (Niemcy), 2. Isabell Werth (Niemcy), 3. Charlotte Fry (Wielka Brytania)

Kolarstwo szosowe:

  • Wyścig ze startu wspólnego kobiet – 1. Kristen Faulkner (Stany Zjednoczone), 2. Marianne Vos (Holandia), 3. Lotte Kopecky (Belgia)

Lekkoatletyka:

  • Skok wzwyż kobiet – 1. Jarosława Mahuczich (Ukraina), 2. Nicola Olyslagers (Australia), 3. Iryna Heraszczenko (Ukraina) i Eleanor Patterson (Australia)
  • Rzut młotem mężczyzn – 1. Ethan Katzberg (Kanada), 2. Bence Halasz (Węgry), 3. Mychajło Kochan (Ukraina)
  • 100m mężczyzn – 1. Noah Lyles (Stany Zjednoczone), 2. Kishane Thompson (Jamajka), 3. Fred Kerley (Stany Zjednoczone)

Łucznictwo:

REKLAMA
  • Zawody indywidualne mężczyzn – 1. Woo-jin Kim (Korea Południowa), 2. Brady Ellison (Stany Zjednoczone), 3. Woo-seok Lee (Korea Południowa)

Pływanie:

  • 50m stylem dowolnym kobiet – 1. Sarah Sjostrom (Szwecja), 2. Meg Harris (Australia), 3. Yufei Zhang (Chiny)
  • 1500m stylem dowolnym mężczyzn – 1. Bobby Finke (Stany Zjednoczone), 2. Gregorio Paltrinieri (Włochy), 3. Daniel Wiffen (Irlandia)
  • 4x100m stylem zmiennym kobiet – 1. Stany Zjednoczone (), 2. Australia (), 3. Chiny ()
  • 4x100m stylem zmiennym mężczyzn – 1. Chiny (J. Xu, H. Qin, J. Sun, Z. Pan), 2. Stany Zjednoczone (R. Murphy, N. Fink, C. Dressel, H. Armstrong), 3. Francja (Y. Ndoye-Brouard, L. Marchand, M. Grousset, F. Manaudou)

Strzelectwo:

  • Skeet kobiet – 1. Francisca Crovetto Chadid (Chile), 2. Amber Rutter (Wielka Brytania), 3. Austen Smith (Stany Zjednoczone)

Szermierka:

  • Floret drużynowo mężczyzn – 1. Japonia (T. Shikine, K. Iimura, K. Matsuyama, Y. Nagano), 2. Włochy (T. Marini, G. Bianchi, F. Macchi, A. Foconi), 3. Francja (E. Lefort, M. Pauty, J. Mertine, M. Chastanet)

Tenis stołowy:

  • Gra pojedyncza mężczyzn – 1. Zhendong Fan (Chiny), 2. Truls Moregard (Szwecja), 3. Felix Lebrun (Francja)

Tenis ziemny:

  • Gra podwójna kobiet – 1. Sarah Errani/Jasmine Paolini (Włochy), 2. Mirra Andriejewa/Diana Shnaider, 3. Cristina Bucsa/Sara Sorribes Tormo (Hiszpania)
  • Gra pojedyncza mężczyzn – 1. Novak Djoković (Serbia), 2. Carlos Alcaraz (Hiszpania), 3. Lorenzo Mussetti (Włochy)

Inne występy Polaków

  • Julia Szeremeta pewna olimpijskiego medalu! 20-latka z Lublina pokonała w ćwierćfinale reprezentantkę Portoryko, Ashelyann Lozada, dzięki czemu awansowała do półfinału, w którym bez względu na wynik kolejnej walki stanie na podium! Warto dodać, że Polska zdobędzie pierwszy olimpijski krążek w boksie od 1992 roku. W półfinale 7 sierpnia Szeremeta zmierzy się z Filipinką, Nesthy Petecio. Blisko medalu była też Elżbieta Wójcik, ale nieznacznie przegrała z Panamką.
  • I kolejny medal przeszedł tuż koło nosa… Pomimo świetnych wyników w eliminacjach i półfinale, w finałowym wyścigu na 50m stylem dowolnym Katarzynie Wasick czegoś zabrakło i krakowianka zajęła 5. miejsce. Tym samym, Polska kończy zmagania na pływalni, nieprzerwanie od 2008 roku bez medalu.
  • Polscy szermierze zakończyli już walki o medale. Jan Jurkiewicz, Michał Seiss, Adrian Wojtkowiak i Andrzej Rzątkowski przegrali w ćwierćfinale floretu drużynowego z Włochami, zajmując 6. miejsce. Ostatecznie w tej dyscyplinie zdobyliśmy jeden medal, pierwszy od 2008 roku.
  • Wśród lekkoatletów awans do finału wywalczyli: Anita Włodarczyk (rzut młotem – rzuciła 71,06m, co jest 12. wynikiem eliminacji) i Alicja Konieczek (3000m z przeszkodami, ustanawiając nowy rekord Polski). Szanse w repasażach mają nasi płotkarze na 110m (Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański, Damian Czykier), a także sprinterki na 200m (Martyna Kotwiła i Kryscina Cimanouska). Bez szans na dalszą walkę o medale są: Kinga Królik i Aneta Konieczek (3000m z przeszkodami), Malwina Kopron (rzut młotem).
  • Sandra Sysojeva i jej koń Maxima Bella zajęła 15. miejsce w indywidualnym ujeżdżeniu. Choć do medalu brakowało wiele, to urodzona w Wilnie 40-latka osiągnęła najlepszy wynik w historii polskich występów na igrzyskach w tej konkurencji.
  • Mateusz Polaczyk i Grzegorz Hedwig w dobrym stylu awansowali do półfinału kajakarskiego crossa. Obydwaj Polacy zajęli w swoich wyścigach 2. miejsce. Z kobiecego crossa z kolei odpadła Klaudia Zwolińska.
  • Po 8 wyścigach w klasie ILCA 7 Maksymilian Krasodomski zajmuje 40. pozycję. Niestety, możliwość włączenia się do czołówki wydaje się być już czymś nierealnym. Jeszcze gorzej poszło Maksowi Żakowskiemu w klasie Kite, który z tej rywalizacji został zdyskwalifikowany.
  • Polscy koszykarze 3×3 w ćwierćfinale. Jednakże to nie jest do końca nasza zasługa, bowiem Biało-Czerwoni przegrali z Łotwą 16:22. Musimy podziękować Holendrom, którzy zdemolowali USA aż 21:6. Na 1/4 finału nasze zmagania się skończyły – wyeliminowali nas Litwini.
  • Swój udział w igrzyskach zakończył Adrian Meronk. Polski golfista niestety w ogóle nie liczył się w walce o medale, kończąc zmagania na 49. miejscu.
  • Katarzyna Niewiadoma i Marta Lach miały niemałe szanse, by stanąć na podium, ale jednak znowu zabrakło do niego niewiele. Polskie kolarki zajęły kolejno 8. i 10. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. Koleżanka z kadry, Agnieszka Skalniak-Sójka ukończyła zawody na 45. pozycji.
  • Na koniec dnia polskie siatkarki zmierzyły się w ostatnim meczu fazy grupowej z Brazylijkami. Zawodniczki z Ameryki Południowej nie miały żadnej litości i zdemolowały Polki 3:0. W ćwierćfinale przeciwniczkami Polek będą Amerykanki.

Klasyfikacja medalowa IO 2024 po 9 dniach

Miejsce i krajZłotoSrebroBrązSuma
1. Stany Zjednoczone19262671
2. Chiny19151145
3. Francja12141844
4. Australia1211831
5. Wielka Brytania10121537
6. Korea Południowa107724
7. Japonia951024
8. Włochy710522
9. Holandia65415
10. Niemcy55212
48. POLSKA0134
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,658FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ