Dziennik Paryski #11 – koniec marzeń siatkarek, piąty medal o 4cm za daleko…

Po 10 dniach Igrzysk Olimpijskich 2024 Polska miała wciąż na koncie zaledwie 4 medale. Na pocieszenie są 2 informacje. Pierwsza z nich to udany, dziesiąty dzień, który dał nam trochę nadziei na dobre wyniki, zwłaszcza w siatkówce i wspinaczce na czas. Druga – na IO w Tokio po tylu samo dniach mieliśmy tylko 2 krążki, a na nich koniec końców zdobyliśmy ich 16. Dziś miały miejsce tylko 2 finały z udziałem Biało-Czerwonych, obydwa w lekkoatletycznych zmaganiach na Stade de France.

Najciekawsze wydarzenia jedenastego dnia Igrzysk

W historii Igrzysk Olimpijskich złotymi zgłoskami zapisał się dzisiaj kubański zapaśnik – Mijain Lopez Nunez. To pierwszy sportowiec w historii IO, który zdobył 5 razy złoto z rzędu nie w jednej dyscyplinie, a w jednej konkurencji! Choć za kilka dni skończy 42 lata, to nie przeszkadza mu w dalszej dominacji w najcięższej kategorii wagowej w zapasach. Oto kilka faktów dla zobrazowania tego, ile trwa już hegemonia Kubańczyka – gdy inny zapaśnik niż Lopez sięgał po złoto olimpijskie, prezydentem Polski był Aleksander Kwaśniewski, nasz kraj kilka miesięcy wcześniej wstąpił do Unii Europejskiej, zaś Jose Mourinho poprowadził Porto do zwycięstwa w Lidze Mistrzów.

REKLAMA

Oczy polskich kibiców były dziś w głównej mierze zwrócone na rzutnię i występy Anity Włodarczyk. Polka nie znajdowała się w gronie faworytek do medalu – do finału awansowała dopiero z 12. wynikiem. Jednakże pokazała dziś, że nie bez powodu trzykrotnie sięgała po złoto. 38-latka w tym konkursie rzucała najlepiej w całym sezonie – już w pierwszym rzucie ustanowiła nowe SB. Nadzieja na kolejny medal dla Włodarczyk była spora, bowiem konkurs ten był wyrównany i różnice rzędu kilkunastu centymetrów mogły zadecydować o jego losach. Anita walczyła dzielnie, ale do podium zabrakło niewiele – jedynie 0,04m. Za tę walkę, i wcześniejsze sukcesy należą się jej ogromne słowa uznania.

źródło: TVP Sport/X

Medaliści jedenastego dnia IO 2024

Boks:

  • Kobiety do 60kg – 1. Kellie Harrington (Irlandia), 2. Wenlu Yang (Chiny), 3. Shih Yi Wu (Chińskie Tajpej) i Beatriz Soares Ferreira (Brazylia)

Jeździectwo:

  • Skoki indywidualnie – 1. Christian Kukuk (Niemcy), 2. Steve Guerdat (Szwajcaria), 3. Maikel van der Vleuten (Holandia)

Kolarstwo torowe:

  • Drużynowy sprint mężczyzn – 1. Holandia, 2. Wielka Brytania, 3. Australia

Lekkoatletyka:

  • Rzut młotem kobiet – 1. Camryn Rogers (Kanada), 2. Annette Echikunwoke (Stany Zjednoczone), 3. Jie Zhao (Chiny)
  • Skok w dal mężczyzn – 1. Miltiadis Tentoglou (Grecja), 2. Wayne Pinnock (Jamajka), 3. Mattia Furlani (Włochy)
  • 1500m mężczyzn – 1. Cole Hocker (Stany Zjednoczone), 2. John Kerr (Wielka Brytania), 3. Yared Nuguse (Stany Zjednoczone)
  • 3000m z przeszkodami kobiet – 1. Winfred Yavi (Bahrajn), 2. Peruth Chemutai (Uganda), 3. Faith Cherotich (Kenia)
  • 200m kobiet – 1. Gabrielle Thomas (Stany Zjednoczone), 2. Julien Alfred (Saint Lucia), 3. Brittany Brown (Stany Zjednoczone)

Skateboarding:

  • Park kobiet – 1. Arisa Trew (Australia), 2. Cocona Hiraki (Japonia), 3. Sky Brown (Wielka Brytania)

Skoki do wody:

  • Platforma 10m kobiet – 1. Hongchan Quan (Chiny), 2. Yuxi Chen (Chiny), 3. Mi Rae Kim (Korea Północna)

Surfing:

REKLAMA
  • Zawody mężczyzn – 1. Kauli Vaast (Francja), 2. Jack Robinson (Australia), 3. Gabriel Medina (Brazylia)
  • Zawody kobiet – 1. Caroline Marks (Stany Zjednoczone), 2. Tatiana Weston-Webb (Brazylia), 3. Johanne Defay (Francja)

Zapasy:

  • 60kg mężczyzn w stylu klasycznym – 1. Kemichiro Fumita (Japonia), 2. Liguo Cao (Chiny), 3. Żolaman Szarszenbekow (Kirgistan) i Se Ung Ri (Korea Północna)
  • 130kg mężczyzn w stylu klasycznym – 1. Mijain Lopez Nunez (Kuba), 2. Yasmani Acosta Fernandez (Chile), 3. Lingzhe Meng (Chiny) i Amin Mirzazadeh (Iran)
  • 68kg kobiet w stylu dowolnym – 1. Amit Elor (Stany Zjednoczone), 2. Meerin Żumanazarowa (Kirgistan), 3. Buse Cavusoglu Tosun (Turcja) i Nonoka Ozaki (Japonia)

Inne występy Polaków

  • Medal poza zasięgiem Alicji Konieczek. 29-latka z Nowego Tomyśla zajęła 13. miejsce w biegu finałowym na 3000m z przeszkodami. Polka uzyskała czas jedynie o 5 sekund gorszy od tego z eliminacji (9:21.31).
  • To koniec Igrzysk dla naszych siatkarek. W dzisiejszym starciu ćwierćfinałowym zawodniczki z USA okazały się być zbyt mocne dla Polek, wygrywając z nimi 3:0. Doceńmy jednak fakt samego udziału żeńskiej reprezentacji Polski, pierwszego od 16 lat na IO. Dodatkowo po zakończeniu tego meczu czołowa postać naszej kadry, Joanna Wołosz, ogłosiła zakończenie reprezentacyjnej kariery.
  • Bardzo dobry dzień w wykonaniu naszych kajakarzy. Polki w swoim wyścigu eliminacyjnym K4 3. miejsce, awansując tym samym do finału. Polacy wywalczyli awans do kolejnego etapu również w K2 mężczyzn i C2 kobiet.
  • Wiktoria Chołuj bez medalu w zapasach. Polka w walce repasażowej nie dała rady pokonać Turczynki, obecnej mistrzyni świata w kategorii do 68kg.
  • Dobre występy Polek na 1500m. Do półfinału awansowały Klaudia Kazimierska oraz Weronika Lizakowska (z rekordem życiowym), natomiast Aleksandra Płocińska pobiegnie jeszcze w repasażach.
  • Justyna Święty-Ersetic niestety nie awansowała do półfinału na 400m – choć Polka uzyskała bardzo dobry czas (50,89), to nie wystarczyło to jednak do awansu. Przez repasaże nie przebrnęli także nasi płotkarze – Krzysztof Kiljan, Damian Czykier i Jakub Szymański, a na dodatek nie podołał również Albert Komański na 200m. Oprócz z nich z dalszej rywalizacji w lekkoatletyce wypadli: Dawid Wegner, Marcin Krukowski, Cyprian Mrzygłód (wszyscy rzut oszczepem) i Nikola Horowska (skok w dal).

Klasyfikacja medalowa IO 2024 po 11 dniach

Miejsce i krajZłotoSrebroBrązSuma
1. Stany Zjednoczone24313186
2. Chiny22211659
3. Australia1412935
4. Francja13161948
5. Wielka Brytania12151946
6. Korea Południowa118726
7. Japonia1161229
8. Włochy910726
9. Holandia85619
10. Niemcy85417
53. POLSKA0134
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,723FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ