Po nieudanych negocjacjach z Nico Williamsem oraz Luisem Díazem Barcelona zdecydowała się na Marcusa Rashforda. Sam Anglik bardzo chciał do niej dołączyć, ale – podobnie jak w przypadku Joana Garcíi – kluczową rolę odegrał Flick. Marcus przejdzie do Dumy Katalonii na zasadzie wypożyczenia z opcją wykupu za 35 milionów euro. Postawa Rashforda okazała się niezbędna w osiągnięciu porozumienia między Manchesterem a Barceloną. Skrzydłowy Czerwonych Diabłów zgodził się na znacznie niższą pensję, co pozwoli Barcelonie pokryć całe jego wynagrodzenie.
Opcja awaryjna, która może mieć duży wpływ na przyszłość Barcelony
Marcus był blisko dołączenia do Barcelony już w styczniu, jednak wtedy problemem była pensja Ansu Fatiego. Mimo że Barcelona wyżej ceniła Nico oraz Díaza, to właśnie Rashford wykazywał największą determinację, by do niej dołączyć. Tym samym klub nie tylko zyskuje solidnego zmiennika dla Raphinhi, ale także niewiele ryzykuje, ponieważ w umowie nie ma obowiązku wykupu.
Transfer ten da również Flickowi więcej opcji taktycznych. Anglik bez problemu może zagrać zarówno na lewej flance, jak i na środku ataku, odciążając na przykład Roberta Lewandowskiego. W aklimatyzacji z pewnością pomoże mu dobra znajomość z Laminem Yamalem oraz Alejandro Balde.
Powodzenie tego transferu może również sprawić, że za rok, zamiast szukać napastnika, Barcelona zdecyduje się na sprowadzenie typowego skrzydłowego. W takim scenariuszu, po odejściu Lewego, o pozycję środkowego napastnika mogliby rywalizować Rashford i Ferran.
🚨🔵🔴 BREAKING: Marcus Rashford to Barcelona, here we go! 🏴
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) July 19, 2025
Verbal agreement in principle between all parties involved with Barça planning for medical tests next days.
Loan deal with buy option, details being finalised today then Man Utd will authorize his travel to Spain. ✈️ pic.twitter.com/Hp4sZNBCRv
Jakiego zawodnika dostaje Flick?
Marcus Rashford to zawodnik niezwykle szybki i dynamiczny. Jego aspekty fizyczne również stoją na wysokim poziomie. Mimo wysokiego wzrostu Marcus świetnie radzi sobie w pojedynkach 1 na 1, często tworząc przewagę dzięki wejściom w drybling. Warto zwrócić uwagę także na jego ponadprzeciętne umiejętności w wykonywaniu rzutów wolnych.
Biorąc pod uwagę styl Hansiego Flicka, opierający się na dużej liczbie prostopadłych podań, taki profil zawodnika jak Rashford może znakomicie się w niego wpisać. Ostatnie dwa sezony nie były usłane różami, jednak patrząc na przykład Antony’ego, nie można z góry skreślać zawodników Manchesteru United.
Jako punkt odniesienia w ocenie potencjału Rashforda warto przywołać sezon 2022/2023. W tamtym czasie Marcus rozegrał 56 spotkań dla Manchesteru, zdobywając 30 bramek i notując 10 asyst. Anglik pomógł wówczas ukryć mankamenty taktyczne Erica ten Haga i miał duży wpływ na grę Czerwonych Diabłów.
Marcus Rashford’s 2022/23 season by numbers:
— Statman Dave (@StatmanDave) August 8, 2023
🏟️ 56 games
⚽ 30 goals
🅰️ 10 assists
⏱️ 108 mins per goal and assist
Another big season incoming. 🫡 pic.twitter.com/BDoh14VwFA