Manchester United nie czekał do lata, a już w zimie przeprowadził pierwszy transfer w erze Rubena Amorima. Nowym zawodnikiem Czerwonych Diabłów został Patrick Dorgu. 20-letni Duńczyk od sezonu 2023/24 reprezentował barwy Lecce, a minionej jesieni zadebiutował w kadrze narodowej. Tym samym zwrócił na siebie uwagę większych klubów, a największe zainteresowanie wykazał Manchester United, który sprowadził zawodnika za 30 mln euro + 5 mln euro w bonusach.
🚨🔴 Patrick Dorgu to Manchester United, here we go! Verbal agreement in place with Lecce, documents to be checked in next 24h.
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 28, 2025
Fee will be €30m plus €5m in add-ons not guaranteed.
Long term contract agreed days ago with the player…
…and first signing for Rúben Amorim. 🤝🏻 pic.twitter.com/YZkKX4YnHp
Zmiana trenera, a więc nowe potrzeby
Manchester United w letnim okienku transferowym był bardzo aktywny na rynku. Sprowadził pięciu zawodników przewidywanych do gry w podstawowym składzie, za których wydał łącznie około 200 mln funtów. Zarząd chciał wspomóc Erika ten Haga, ale w listopadzie… holenderskiego szkoleniowca na Old Trafford już nie było. W jego miejsce przyszedł Ruben Amorim, który ma swoje preferowane ustawienie 3-4-3. Początki portugalskiego szkoleniowca są trudne. Wyniki drużyny się nie poprawiły i Manchester United urządził się w dolnej połowie ligowej tabeli. Nowy trener przyjął strategię gruntownej przebudowy i po pierwszych miesiącach mógł wyciągnąć już wiążące wnioski. Jednym z nich była potrzeba sprowadzenia nowych zawodników na pozycję wahadłowych.
Problematyczne stało się przede wszystkim lewe wahadło. Najczęściej na tej pozycji występuje Diogo Dalot, nominalny prawy obrońca. Zdarzało się też Amorimowi próbować również prawonożnego Noussaira Mazraouiego lub Tyrella Malacię. Niemniej jednak, żaden z tych graczy nie zapewniał Czerwonym Diabłom odpowiedniej wartości w ostatniej tercji boiska, a w systemie Rubena Amorima wahadłowi mają odgrywać bardzo ważną rolę w ofensywie. Do zdrowia po kontuzji wraca Luke Shaw, ale Anglik również nie jest naturalnym wahadłowym, a jego historia urazów sugeruje raczej, aby jego boiskowa rola nie wiązała się z dużymi wymaganiami pod względem intensywności.
Jamie Carraghar with another BRILLIANT analysis of the problem with playing Dalot and Mazraoui at wing back in Amorim's system.
— UF (@UtdFaithfuls) December 31, 2024
Good insight from Carraghar.
Amorim desperately needs wing backs.pic.twitter.com/UPPLYf2j40
Brak wahadłowych mających wystarczający wkład w ofensywę przekłada się na cały zespół. Mniej goli od Manchesteru United w 12 kolejkach, w których zespół prowadził Amorim strzeliło tylko 5 zespołów. W statystyce goli oczekiwanych (xG) Czerwone Diabły znajdują się w dolnej połowie tabeli. Poszukiwanie rozwiązań na wzmocnienie ofensywy było nieuniknione.
Jakim piłkarzem jest Patrick Dorgu?
Patrick Dorgu jest przewidywany do gry na lewym wahadle, choć w obecnym sezonie w Lecce… najczęściej grał na prawym skrzydle. Duńczyk jest bardzo uniwersalnym zawodnikiem. Według serwisu Transfermarkt w rozgrywkach Serie A 2024/25 zagrał:
- 10 meczów jako prawoskrzydłowy
- 6 meczów jako lewy obrońca
- 2 mecze jako prawy obrońca
- 2 mecze jako lewy pomocnik/wahadłowy
- 1 mecz jako lewoskrzydłowy
W poprzednim sezonie natomiast regularnie grał na lewej flance, z okazjonalnymi występami po drugiej stronie boiska. Manchester United może skorzystać z wszechstronności Dorgu nie tylko ustawiając go także na innych pozycjach przy linii bocznej, ale ich struktura kadrowa nakazuje sądzić, że docelowo ma obsadzić lewe wahadło.
All Patrick Dorgu Every Single Action compilations I've made so far, along with the positions he played and his match rating according to Fotmob.
— 曼联球迷 (@_Utdbaki) January 28, 2025
A THREAD 🧵 pic.twitter.com/lX80NeFFJw
Pozycja wahadłowego wymaga specyficznych atrybutów fizycznych, które nowy nabytek Czerwonych Diabłów spełnia. Wprawdzie 20-latkowi brakuje jeszcze siły, co objawia się przy grze w kontakcie z przeciwnikiem, ale motorycznie i wytrzymałościowo jest wręcz stworzony do gry na wahadle. – Nawet najlepsza jedenastka na świecie bez biegania nie wygra niczego, to jasne. Nie da się wygrać Premier League bez tego – mówił Ruben Amorim na jednej z początkowych konferencji prasowych. Pierwszy transfer podczas jego kadencji na Old Trafford wpisuje się w te słowa. Patrick Dorgu ma podstawową bazę potrzebną do gry na wahadle, do której można dokładać resztę.
Produkt w fazie rozwoju
No właśnie, Manchester United nie kupuje gotowego produktu. Sprowadza zawodnika z dużym potencjałem, ale także brakami, które musi wyeliminować. Patrick Dorgu to 20-latek, który dopiero od 1,5 sezonu gra w jednej z pięciu czołowych lig europejskich. Latem 2023 roku zrobił duży przeskok przechodząc z Danii do Włoch, a teraz robi kolejny milowy krok w swojej karierze zamieniając zespół walczący o utrzymanie w Serie A na jeden z klubów o największej marce na całym świecie. Patrick Dorgu nie jest jeszcze piłkarzem w pełni ukształtowanym i może potrzebować czasu na adaptację w nowym miejscu.
"A player that will improve Manchester United" 🤩
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) January 29, 2025
Statman Dave compares potential signing Patrick Dorgu to United's current options 🔴 pic.twitter.com/Dtto8H9McU
W każdym razie, na Old Trafford zyskują piłkarza z dużym potencjałem ofensywnym. W obecnym sezonie w Lecce jest najlepszym zawodnikiem w następujących statystykach:
- Akcje kreujące strzały
- Akcje kreujące gole
- Podania w pole karne
- Udane dryblingi
- Progresywne rajdy z piłką
- Rajdy z piłką w pole karne
- Rajdy z piłką w tercję ataku
- Kontakty z piłką w tercji ataku
- Odzyskane posiadanie piłki
4-krotny reprezentant Danii jest jednym z najbardziej aktywnych w ofensywie obrońców w Serie A (choć spory wpływ na to ma częsta gra na prawym skrzydle). W swoich działaniach najczęściej bazuje na wykorzystywaniu szybkości w zdobywaniu terenu prowadzeniem futbolówki lub podłączając się do akcji ofensywnej. 20-latek musi jednak popracować nad dograniem piłki w pole karne, ponieważ w tym sezonie zanotował tylko jedną asystę.
Patrick Dorgu ma cechy, które potrzebuje Manchester United
Zespołowi Rubena Amorima brakuje dynamiki w przenoszeniu gry pod bramkę rywala. Duńczyk jest w stanie zapewnić szybkość, atletyczność i umiejętność rajdów z piłką, czego inni wahadłowi Man United nie mają w swoim repertuarze. Czerwone Diabły rzadko potrafią obecnie wykorzystać moment dezorganizacji przeciwnika, atakują w bardzo wolnym tempie, a Dorgu powinien wprowadzić do ich akcji element nieprzewidywalności. Trzeba jednak pamiętać, że to młody piłkarz, jeszcze nie do końca zweryfikowany na najwyższym światowym poziomie. Bez wątpienia ma potencjał, aby stać się gwiazdą na swojej pozycji, ale ten proces może jeszcze trochę potrwać i niekoniecznie musi zakończyć się pozytywnie. Podsumowując, Manchester United sprowadza piłkarza na pozycję, na którą potrzebuje i o charakterystyce pasującej do wymagań trenera, ale nie zawodnika gotowego z marszu do gry w jednym z najbogatszych klubów Premier League. A takich Czerwone Diabły też potrzebują.
***
Po więcej informacji o Premier League zapraszamy na grupę Kick & Rush – wszystko o lidze angielskiej