Dwa warunki spełnione i Bukayo Saka zawsze dowozi

18 meczów, 7 goli i 11 asyst – taki dorobek w klasyfikacji kanadyjskiej w tym sezonie we wszystkich rozgrywkach ma Bukayo Saka. W Premier League notuje udział przy bramce nawet częściej niż raz na mecz, ponieważ w 12 spotkaniach strzelił 5 goli i zanotował 10 asyst. 23-latek od dłuższego czasu jest w czołówce najlepszych piłkarzy w Premier League – w ostatnich dwóch sezonach zdobywał po 25 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej – i ciągle dodaje do swojej gry nowe elementy, dzięki którym zbliża się do światowego topu.

Najlepszy kreator w tym sezonie

Statystycznie Bukayo Saka jest w aktualnym sezonie najlepszym kreatorem w Europie. Jako pierwszy gracz z pięciu czołowych lig europejskich zanotował 10 asyst w rozgrywkach ligowych. W Premier League przewodzi także w statystyce wykreowanych okazji, a także „dużych szans” (big chances). Pod nieobecność Martina Odegaarda to on wziął na siebie obowiązki Norwega w kreacji, natomiast gdy obaj są na boisku to rozdzielają to zadanie pomiędzy siebie po równo. Odegaard często odpowiada także za rozegranie i progresję piłki, więc Saka jako zawodnik ustawiony wyżej, w ostatniej tercji boiska, stara się kreować kolegom sytuacje.

REKLAMA

Liczby 23-latka są tym bardziej imponujące, że większość czasu na boisku spędza ustawiony szeroko po prawej stronie boiska. Gdy myślimy o najlepszych kreatorach mamy przed oczami ofensywnych pomocników, którzy rozrzucają podania ze środka. W ostatnich latach obszar, z których wypracowuje się okazje dla kolegów coraz bardziej zmierza w kierunku bocznych sektorów, gdzie rywale zostawiają więcej miejsca. Oprócz Bukayo Saki równie kreatywnym skrzydłowym jest np. Lamine Yamal, a w Premier League w tym aspekcie bardzo rozwinął się Mohamed Salah, który coraz częściej popisuje się fantastycznymi podaniami z prawego skrzydła. Chcąc być elitarnym skrzydłowym musisz być bardzo wszechstronny. Nie bazować wyłącznie na dryblingu, atakowaniu przestrzeni czy zejściu do środka na strzał. Najlepsi skrzydłowi łączą wiele atutów, dzięki czemu są bardziej nieprzewidywalni dla rywali. Bukayo Saka jest jednym z najbardziej oczywistych przykładów.

Bukayo Saka (prawie) zawsze dowozi

Z 16 meczów, w których Bukayo Saka zagrał w tym sezonie w wyjściowym składzie w Lidze Mistrzów oraz w Premier League w pięciu nie miał udziału przy żadnej z bramek:

  • z Atalantą
  • z Leicester
  • z Newcastle
  • z Interem
  • z Chelsea

Brak żadnej liczby w meczu z Leicester był bardzo pechowy, ponieważ Anglik oddał 7 strzałów oraz wykreował kolegom 8 okazji, z czego aż 4 zostały zakwalifikowane jako „big chances”. W pozostałych spotkaniach Bukayo Saka został skutecznie wyłączony przez rywali, ale pomógł im w tym… sam Mikel Arteta. Hiszpański szkoleniowiec w obliczu kontuzji kilku ważnych graczy decydował się na bardzo pragmatyczne podejście do wyjazdowych meczów (wszystkie w/w spotkania za wyjątkiem Leicester rozgrywane były na obcych stadionach). Boczni obrońcy grali zachowawczo, więc skrzydłowi otrzymując piłkę najczęściej byli sami przeciwko dwóm lub trzem przeciwnikom. W takich sytuacjach nawet najlepsi piłkarze rzadko są w stanie zrobić coś z niczego. To nie przypadek, że w tych czterech spotkaniach Arsenal zdobył łąćznie tylko jednego gola.

Bukayo Saka potrzebuje dwóch warunków. Po pierwsze – zespół musi mieć fragmenty, w których utrzymuje piłkę na połowie przeciwnika i 23-latek otrzymuje podania w tercji ataku. Po drugie – jako że bardzo dobrze czuje się w grze kombinacyjnej, na niewielkiej przestrzeni – potrzebuje wsparcia (najlepiej od bocznego obrońcy), aby nie znajdować się ciągle w sytuacjach jeden na dwóch/trzech. Nie są to specjalnie wymagajęce warunki. Tego oczekuje prawdopodobnie każdy skrzydłowy grający w klubie walczącym co najmniej o miejsce w Lidze Mistrzów. Jeśli Anglik regularnie dostaje piłkę w ostatniej tercji boiska, niekoniecznie w szerokości pola karnego i nie jest osamotniony, wówczas zawsze dowozi, a przeciwnicy nie są w stanie zatrzymać prawej flanki Kanonierów.

Zabójcze prawe skrzydło Arsenalu

Poza kilkoma meczami w tym sezonie trudno zarzucać Mikelowi Artecie, że nie wykorzystuje potencjału Bukayo Saki. Wręcz przeciwnie. Arsenal przeprowadza zdecydowanie więcej akcji prawą stroną i 23-latek może liczyć na sporo okazji do stworzenia przewagi. W obecnym sezonie Premier League Saka otrzymał najwięcej progresywnych podań i ma drugą najwyższą liczbę kontaktów z futbolówką w tercji ataku. Anglik nie jest typem skrzydłowego, który schodzi niżej po piłkę i zdobywa metry przez prowadzenie piłki. W idealnym środowisku to zespół wprowadzi futbolówkę pod pole karne, a jego zadaniem jest robienie magicznych rzeczy bliżej bramki rywala. Niemniej jednak, Saka również często odgrywa ważną rolę w wychodzeniu spod pressingu. Skrzydłowy Arsenalu bardzo dobrze utrzymuje się przy piłce, chroni ją przez dobre ustawienie ciała i po ściągnięciu na siebie uwagi przeciwników potrafi zmienić ciężar gry.

Prawa strona Kanonierów jest obecnie prawdopodobnie najbardziej produktywnym skrzydłem w ataku pozycyjnym w europejskim futbolu. Po powrocie Martina Odegaarda i przesunięciu Jurriena Timbera na prawą obronę Arsenal w trzech meczach zdobył 13 goli, a Saka miał udział przy siedmiu z nich (3 trafienia i 4 asysty). Serwis Statsbomb prowadzi statystykę pt.: „On ball value”, która określa jaką wartość daje dany zawodnik przez działania z piłką. Według tych danych 23-latek jest najbardziej wartościowym piłkarzem w obecnym sezonie Premier League, jeśli chodzi o podania i drugi biorąc pod uwagę dryblingi i rajdy z futbolówką. W tak stworzonym środowisku Bukayo Saka jest jednym z głównych kandydatów do odebrania nagrody dla najlepszego zawodnika Premier League, prowadząc zespół do zdobycia długo wyczekiwanego trofeum.

***

Po więcej informacji o Premier League zapraszamy na grupę Kick & Rush – wszystko o lidze angielskiej

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,783FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ