Bohaterem narodowym po pokonaniu Japonii w 1/8 finału Mistrzostw Świata zostanie w Chorwacji Dominik Livakovic, który w serii rzutów karnych zatrzymał trzy z czterech strzałów rywali z „wapna”. Nie byłoby jednak konkursu jedenastek, gdyby wcześniej gola na 1:1 nie strzelił Ivan Perisic. To nie pierwszy raz, kiedy 33-latek na największej scenie w barwach reprezentacji ratuje swoją drużynę.
Liczby niczym najlepsi zawodnicy
Ivan Perisic jest ważnym zawodnikiem reprezentacji Chorwacji już od ponad dekady. W tym czasie wystąpił na trzech turniejach Mistrzostw Europy i trzech mundialach. Jego liczby z tych imprez wyglądają następująco:
- EURO 2012 – 3 mecze, asysta
- MŚ 2014 -3 mecze, 2 gole i asysta
- EURO 2016 – 4 mecze, 2 gole i asysta
- MŚ 2018 – 7 meczów, 3 gole i asysta
- EURO 2020 – 3 mecze, 2 gole i asysta
- MŚ 2022 (dotychczas) – 4 mecze, gol i 2 asysty
Łącznie w 23 meczach na wielkich turniejach Ivan Perisic miał udział przy 17 bramkach. 10 razy trafiał do siatki i 7-krotnie asystował. Wielu bardziej cenionych piłkarzy mogłoby tylko pomarzyć o tak dużym wkładzie na największej scenie reprezentacyjnej. Tym bardziej, że 33-latek jest skrzydłowym, to nie na nim w pierwszej kolejności spoczywa ciężar za zdobywanie bramek (kreowanie już bardziej). Jego udział przy golach przełożył się także na konkretne osiągnięcia, jakim był srebrny medal poprzedniego mundialu. Dla Perisicia był to słodko-gorzki finał. Mimo, że jego kadra przegrała to on zapisał się na kartach historii strzelając gola na 1:1.
Ivan Perisic – piłkarz niedoceniany
Ivan Perisic nie jest piłkarzem, który objawia się tylko na turniejach reprezentacyjnych. W piłce klubowej również osiągnął mnóstwo sukcesów. W sezonie 2019/20 zdobył z Bayernem Monachium Ligę Mistrzów. Choć w finale wszedł tylko z ławki to wcześniej był częścią podstawowej jedenastki, a w 1/8 i ćwierćfinale wpisywał się na listę strzelców. W CV ma także mistrzostwa Bundesligi i Serie A.
Ivan Perisic przez lata był skrzydłowym niesamowicie uniwersalnym, potrafiącym odnaleźć się w każdych warunkach. Najczęściej grał na lewej stronie, ale kiedy trzeba było się przenieść na prawą – nie było problemu. Dzięki obunożności potrafi być groźny na obu stronach. Dla rywali granie przeciwko takiemu zawodnikowi zawsze jest trudne, ponieważ ciężko go rozczytać. Może dośrodkować i prawą, i lewą stopą, tak samo z uderzeniem. Perisic może nie jest znakomitym dryblerem, ale nawet jak nie mija rywala to potrafi stworzyć sobie przestrzeń do wrzutki lub strzału. A to wystarczy, aby był produkt końcowy. Piłkarz o wiele bardziej efektywny niż efektowny. A tacy często są niedoceniani.
Od sezonu 2020/21 skrzydłowym na papierze Perisic jest jednak tylko w reprezentacji. Kiedy do Interu przyszedł Antonio Conte Chorwat został przekwalifikowany na lewego wahadłowego. Ma więcej zadań defensywnych, ale w fazie posiadania piłki często jest ustawiony bardzo szeroko i wysoko w miejscu, gdzie bardzo dobrze zna z gry na pozycji skrzydłowego. Liczby Perisicia nadal pozostały bardzo dobre. 4 gole i 5 asyst w mistrzowskim sezonie oraz 8 goli i 7 asyst (rozegrał ~1 000 minut więcej) pod wodzą Simone Inzaghiego. Latem tego roku 32-latek znów wrócił pod skrzydła Conte, do Tottenhamu i w obecnym sezonie zaliczył 4 asysty. Perisic od wielu lat utrzymuje się na najwyższym poziomie, ale największy splendor otrzymuje w momencie, kiedy cały futbolowy świat widzi go w akcji – na wielkich turniejach reprezentacyjnych.