4 gole z 0.31 xG! Niesamowity wyczyn kolegi Sebastiana Szymańskiego

Cengiz Ünder jest niezwykle nieprzewidywalnym zawodnikiem. Turecki skrzydłowy potrafi grać kapitalne zawody, by za chwilę notować fatalne występy. Z początkiem sezonu dołączył do ekipy Fenerbahce, jednak póki co nie potrafił spełnić oczekiwań. Grał mało, wchodząc z ławki lub po prostu lecząc kontuzje mięśnia uda. W dzisiejszym meczu przeciwko Istanbulsporowi miał okazję poprawić swój bilans ledwie 1 gola w obecnym sezonie Süper Lig. Tym razem postanowił pokazać swoją szalenie dobrą wersję.

Ünder pierwszego gola strzelił już w 6. minucie

Turek otrzymał piłkę przy linii bocznej, minął dwóch rywali i będąc około 35 metrów od bramki przeciwnika, pokusił się o potężne uderzenie. Golkiper Alp Arda miał piłkę na rękach, ale 26-latek znalazł drogę do siatki przy uderzeniu, któremu wyliczono 0.01 xG. Innymi słowy, szansa na trafienie wynosiła 1%! W pierwszej połowie Cengiz dorzucił jeszcze dwa trafienia. Najpierw wykorzystał błąd defensora Istanbulsporu i tak naprawdę dał się nabić… kierując piłkę do siatki. Przed przerwą Ünder skompletował hat-tricka – ponownie efektownym, mierzonym uderzeniem z dystansu. Po zmianie stron skrzydłowy technicznym strzałem podciął piłkę, strzelając swojego 4. gola. Dodajmy — asystę zaliczył tutaj Sebastian Szymański. Według oficjalnych danych, podawanych przez chociażby fotmob.com, Ünder uzbierał 4 trafienia notując łącznie 0.31 xG. Fenerbahce ostatecznie zwyciężyło 5:1, a Turek opuścił murawę po 68. minutach gry.

źródło: OptaCan w serwisie X

OptaCan wyliczyło, że różnica 3.69 między golami oczekiwanymi a golami strzelonymi, to absolutny rekord ligi tureckiej. Występ Cengiza Ündera przejdzie do historii tamtejszych rozgrywek, chociaż obiektywnie rzecz ujmując — mamy wątpliwości czy wyliczenie xG rzeczywiście zostało przeprowadzone poprawnie. Trudno bowiem o przekonanie, że sytuacja, w której był niemalże sam na sam z bramkarzem rywali (4 gol) to rzeczywiście ledwie 0.06 xG. Wynik jest oficjalny i idzie w świat — my jednak mamy lekkie wątpliwości. Nie zmienia to faktu, że występ Turka był niezwykle udany, a pierwsze trafienie to realny kandydat do gola sezonu Süper Lig.

źródło: Merkur-Sports | İstanbulspor (1-5) Fenerbahçe – Highlights/Özet | Trendyol Süper Lig – 2023/24 – YouTube