Tuomas Sammelvuo zwolniony z ZAKSY!

Wyniki Grupa Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w tym sezonie są zdecydowanie poniżej oczekiwań. Wystarczy tylko im się przyjrzeć – 9. miejsce w tabeli PlusLigi, 8 zwycięstw w lidze po 17 kolejkach, brak awansu do turnieju finałowego Pucharu Polski oraz wymęczone 2. miejsce w grupie A Ligi Mistrzów. Niezadowolenie wśród kibiców, a także zarządu doprowadziło do tego, że w dniu dzisiejszym podjęto decyzję o zwolnieniu dotychczasowego trenera ZAKSY, Tuomasa Sammelvuo.

REKLAMA

Kiepskie wyniki powodem zwolnienia szkoleniowca ZAKSY

ZAKSA rozgrywa właśnie niewątpliwie najgorszy sezon od lat. Trudno jednak upatrywać się winy pośród samych zawodników czy trenera. Kędzierzynianie zmagają się wręcz z plagą kontuzji, która z rytmu meczowego wybiła m.in. Łukasza Kaczmarka, Marcina Janusza czy Aleksandra Śliwkę, a więc kluczowe postacie ekipy z Opolszczyzny. Mimo to patrząc na skład Koziołków, można mimo wszystko było oczekiwać nieco więcej. Ze wszystkich pokonanych przez ZAKSĘ drużyn w PlusLidze najwyżej w tabeli znajduje się… PSG Stal Nysa, będąca na 7. miejscu. W ciągu 17 kolejek zespół z Opolszczyzny zgromadził 24 punkty, co daje im raptem 9. miejsce, nie gwarantujące gry w play-offach. Ponadto wyniki na europejskiej arenie także są poniżej oczekiwań. Na 6 spotkań w swojej grupie wygrali ledwie 3. Dopiero w ostatniej kolejce, rzutem na taśmę, ZAKSIE udało się wywalczyć miejsce w barażach o ćwierćfinał, wygrywając w bólach 3:2 z belgijskim Knack Roeselare.

Tuomas Sammelvuo stanowisko trenera ZAKSY objął 1 sierpnia 2022 roku. W tym okresie zdobył z ZAKSĄ Puchar Polski, wicemistrzostwo Polski, superpuchar Polski, a także Ligę Mistrzów. W przeszłości trenował także Rosję, z którą zdobył złoty medal Ligi Narodów 2019 i srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio, z Kuzbassem Kemerowo zdobył mistrzostwo Rosji, poprowadził Finlandię do jednego z największych sukcesów tej reprezentacji, czyli 9. miejsca na MŚ 2014. Ponadto dotychczas pracę w ZAKSIE łączył z obowiązkami szkoleniowca reprezentacji Kanady.

ZAKSA ma przygotowane tymczasowe zastępstwo

Po zwolnieniu fińskiego trenera jego obowiązki tymczasowo przejął Adam Swaczyna – dawny asystent Sammelvuo. Swaczyna w sztabie szkoleniowym ZAKSY znajduje się od 2019 roku, przechodząc z niemieckiego VfB Friedrichshafen, gdzie pracował u boku Vitala Heynena. Oprócz z Sammelvuo współpracował także z Nikolą Grbiciem oraz Gheorghe Cretu. Od 2022 roku pracuje także jako asystent trenera w reprezentacji Polski.

Asystentem tymczasowego szkoleniowca został Michał Chadała. Chadała w sztabie szkoleniowym ZAKSY znajduje się od 2014 roku. Wcześniej pełnił obowiązki trenera w młodzieżowych drużynach w Kędzierzynie-Koźlu.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,603FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ