Starcie tytanów. Znamy finalistów PlusLigi mężczyzn!

Zakończyły się półfinały siatkarskich Mistrzostw Polski mężczyzn. W tym roku czeka nas kolejny pojedynek absolutnych dominatorów zarówno polskich, jak i światowych parkietów.

Giganci polskiej (i europejskiej) siatkówki

Pierwszym finalistą tegorocznej PlusLigi została Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle, która wygrała w trzecim spotkaniu z Asseco Resovią Rzeszów 3-2. Był to niesamowicie emocjonujący mecz, który stał na światowym poziomie. Niezwykle zacięta rywalizacja zakończyła się dopiero po tie-breaku, w którym lepsi okazali się gracze trenera Tuomasa Sammelvuo. W ostatnim secie fenomenalną formą i stalowymi nerwami po raz kolejny popisał się Bartosz Bednorz, który wszedł na zagrywkę przy stanie 12:11 i zagrał dwa asy serwisowe. Drużyna z Rzeszowa nie zdołała się już podnieść i w efekcie uległa trzeci raz z rzędu.

Skład wielkiego finału dopełnił Jastrzębski Węgiel, który w swoim trzecim spotkaniu z Aluron CMC Wartą wygrał 3-0. Zespół z Zawiercia nie był w stanie nawiązać walki z gospodarzami meczu. Jastrzębie rozgromiło Aluron w pierwszym secie do 13, a w kolejnym do 17 punktów. Najbardziej wyrównany okazał się ostatni set, w którym to Jurajscy Rycerze zdobyli 21 oczek. Ta istna dominacja możliwa okazała się dzięki fenomenalnej postawie francuskiego atakującego – Stephena Boyera. Gracz z Jastrzębia Zdroju zdobył 21 punktów, zaliczył przy tym 8 asów serwisowych (w tym aż 4 z rzędu!) i został wybrany MVP środowego spotkania.

Historyczna dominacja

Po raz kolejny w finale wielkiej siatkarskiej imprezy zmierzą się drużyny Zaksy Kędzierzyn Koźle i Jastrzębskiego Węgla. Obie drużyny dominują w ostatnich latach na parkietach krajowych i zagranicznych. Aby w pełni zrozumieć supremację tych ekip wystarczy spojrzeć na zestawienie ostatnich, oraz najbliższych finałów siatkarskich imprez:

FINAŁ SUPERPUCHARU POLSKI 2022:
▪️JW 🆚 ZAKSA▪️
FINAŁ PUCHARU POLSKI 2023:
FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI 2022/2023:
FINAŁ LIGI MISTRZÓW 2023:

Będzie to trzeci z rzędu finał PlusLigi, w którym zmierzą się ze sobą obie ekipy. Zespoły z Górnego Śląska zdecydowanie zdominowały nasze krajowe podwórko. Dwa lata temu po tytuł sięgnął Jastrzębski Węgiel, przed rokiem lepsza okazała się drużyna z Kędzierzyna. Jak będzie w tym roku? Obrona tytułu, czy „nowy” mistrz? Pierwsze spotkanie o złoto PlusLigi 2023 już w środę, 3 maja o godzinie 20:30.

Autor: Michał Pokorski