OFICJALNIE: Wilfredo Leon siatkarzem Bogdanka LUK Lublin!

Choć o tym transferze było wiadomo od dawna, to dopiero dzisiaj został już finalnie dopięty. Wilfredo Leon, do niedawna siatkarz włoskiej Perugii, zagra w PlusLidze. Zespołem, który będzie reprezentować jest Bogdanka LUK Lublin, który w zbliżającym się sezonie zadebiutuje w europejskich pucharach.

Jeden z najlepszych siatkarzy świata zadebiutuje w PlusLidze

W PlusLidze lublinianie grają dopiero od sezonu 2021/22. Krótki staż w polskiej lidze nie przeszkadza im jednak w osiąganiu sukcesów. Sezon 2023/24 bez dwóch zdań był najlepszym w dość krótkiej historii klubu. Ekipa z Lubelszczyzny doszła do półfinału Tauron Pucharu Polski, a także zajęli 5. miejsce w PlusLidze, które uprawnia do gry w CEV Challenger Cup. Na pierwszy występ w Europie potrzebne były zatem istotne wzmocnienia. Do klubu dołączył m.in. Mikołaj Sawicki czy Aleks Grozdanow, lecz największe nazwisko zostało ogłoszone dzisiaj.

To dla nas wszystkich wielki sukces. Jesteśmy gotowi na każde wyzwanie, ale nie zapominamy, z kim będziemy się mierzyć w PlusLidze i jak trudno będzie w niej o wielkie rzeczy. Na pewno jeszcze kilka lat temu nie śniło nam się, że Wilfredo Leon może zagrać e Lublinie, w naszym klubie.

Maciej Krzaczek, wiceprezes Bogdanka LUK Lublin
REKLAMA

Ten transfer jest historyczny nie tylko dla zespołu ze wschodniej Polski, ale również i dla całej ligi. W ten sposób pokazujemy, że PlusLiga aspiruje do miana najlepszej siatkarskiej ligi świata, mocniejszej nawet od włoskiej Serie A. Polska liga przyciąga wiele ciekawych i uznanych nazwisk – do PlusLigi wrócił także chociażby Bartosz Kurek, który dołączył do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Przejście Leona do Polski można uznać zatem za ogromny sukces wizerunkowy polskiej siatkówki klubowej.

Sylwetka nowej gwiazdy PlusLigi

Takiej gwiazdy jak Leon nie trzeba przestawiać nawet niedzielnym kibicom siatkówki. Mimo wszystko z tego miejsca warto przybliżyć sobie sylwetkę nowego przyjmującego klubu z Lublina. W tym roku Leon skończy 31 lat, a do 2012 roku reprezentował Kubę. Wtedy to został również wicemistrzem świata. 3 lata później otrzymał polskie obywatelstwo, a w 2019 roku w kwalifikacjach do IO w Tokio zadebiutował w biało-czerwonych barwach. Choć Polskę reprezentuje ledwie 5 lat, to w tym czasie zdobył z nią łącznie 6 medali. Najważniejsze z nich to złoto ME 2023 i Ligi Narodów 2023. W jego gablocie wciąż brakuje tego najważniejszego, olimpijskiego krążka, lecz na zmianę tego stanu rzeczy będzie ogromna szansa już za kilka miesięcy. W siatkówce klubowej Leon grał dla chociażby Zenita Kazań oraz Sir Safety Perugia. Z nimi łącznie 4-krotnie wygrał Ligę Mistrzów, 3-krotnie Klubowe Mistrzostwa Świata i 5-krotnie mistrzostwo kraju (4 razy Rosji, raz Włoch).

źródło: PlusLiga/X
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,376FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ