Niemki pokonane! Polska w półfinale Ligi Narodów 2023!

Polsko – niemieckie starcia bez względu na dyscyplinę sportu, czy też poziom rozgrywek zawsze dostarczają mnóstwo emocji. Nie inaczej było i tym razem! Polskie siatkarki zmierzyły się z reprezentacją Niemiec w ramach ćwierćfinału Ligi Narodów 2023 w amerykańskiej miejscowości Arlington, w stanie Teksas. Fenomenalna batalia ekipy Lavariniego!

Przed spotkaniem

Biało – czerwone rozgrywają jeden z najlepszych sezonów w historii. Fazę grupową tegorocznej Ligi Narodów zakończyły niespodziewanie na 1. miejscu, z dorobkiem 29 punktów. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała u naszych sąsiadów. Niemki rzutem na taśmę awansowały do fazy pucharowej, wyprzedzając mistrzynie świata – Serbki o jeden punkt. W drodze do ćwierćfinału straciły aż 23 sety, wygrywając przy tym raptem 26 partii. Polskie siatkarki ostatni raz mierzyły się z drużyną prowadzoną przez Vitala Heynena dwa tygodnie temu (29. czerwca) podczas turnieju w koreańskim Suwon. Wówczas zawodniczki Lavariniego pokonały Niemki 3-2 po kapitalnej siatkówce z obu stron. Ogromne problemy i zawziętość przeciwniczek w poprzednim starciu gwarantowały emocje w dzisiejszym pojedynku.

Koncertowa gra Polek!

Polki dobrze rozpoczęły mecz od dwóch udanych ataków ze skrzydeł. Nie ustępowały także Niemki i skutecznie grały blokiem (5-5). Niezwykle skuteczna po naszej stronie była Oliwia Różański – kończyła w zasadzie każdy atak Polek (10-8). Szybko wykorzystane czasy przez Heynena na nic zdały się rywalkom. Podopieczne Lavariniego wpadły w niesamowity trans, bezlitośnie wykorzystywały błędy Niemek (16-11). Koncertowo prezentowało się nasze przyjęcie, dzięki czemu spory wybór na rozegraniu miała Wenerska (20-12). Unikaliśmy także błędów własnych, popsuliśmy raptem jedną zagrywkę! Wszystko to złożyło się na pogrom w pierwszej partii! (25-12).

Szalona druga partia…

Z chłodną głową wyszły Niemki na kolejnego seta. Pierwszą akcję niezwykle skutecznie kończyła u nich Orthmann (6-4). Rozpędzały się rywalki, a trener Lavarini poprosił o przerwę. Na niewiele się to jednak zdało, gdyż cały czas skoncentrowane były przeciwniczki (5-9). Polki zaczęły popełniać błędy, spadła także nasza skuteczność w przyjęciu (6-12). Po rotacjach w zespole świetnie prezentowała się Martyna Łukasik (10-15). Biało – czerwone nie kończyły swoich sytuacji, szalała zaś po drugiej stronie Orthmann (11-19). Sporo błędów oglądaliśmy w grze obu ekip, ale ostatecznie mniej popełniły ich Polki. Stanęły rywalki w ataku, dzięki czemu polskie siatkarki ze stanu 11-19 doprowadziły do wyniku 19-20! Niestety, naszym paniom zabrakło skupienia w końcówce i to Niemki okazały się lepsze w drugiej partii spotkania 25-21.

Mamy prowadzenie!

Początek kolejnej odsłony meczu był bardzo wyrównany (5-5). Zespoły grały punkt za punkt, nie pozwalając na przewagę przeciwnika (11-10). Brakowało w naszym ataku Magdaleny Stysiak (która szalała tym razem w obronie!) i Agnieszki Korneluk, dobrą zmianę dała za to Joanna Pacak (16-13). Po niemieckiej stronie siatki uaktywniła się za to środkowa – Scholzel (18-15). W naszej obronie i przyjęciu kapitalnie grała Maria Stenzel (21-16). Przewaga Polek cały czas rosła, a set zbliżał się do końca (23-17). Popełniliśmy kilka błędów i w nasze szeregi po raz kolejny wkradły się nerwy… (23-21). Podwójny polski blok zakończył jednak trzecią partię!

POLSKA W PÓŁFINALE!

Długie akcje i sporo błędów własnych cechowały początek tego seta (7-6). Na wysokiej dokładności funkcjonowało polskie przyjęcie, dzięki czemu uaktywniły się ataki ze środka siatki (11-10). Główną rolę w niemieckim ataku odgrywał teraz duet Alsmeier & Stigrot, odciążając tym samym Orthmann (14-13). W ekipie Lavariniego ciężar kończenia akcji zaczęła brać na siebie Magdalena Stysiak. Emocje sięgały zenitu, a mecz zbliżał się do kluczowych momentów (22-20). Fatalnie przestrzeliła Orthmann i Polki miały już 3 punkty przewagi! Cuda w obronie wyprawiała Maria Stenzel, ale nieustępliwe były Niemki (23-23). Zerwała swój atak Scholzel i Polska miała pierwszą piłkę na półfinał Ligi Narodów! Zimną krew zachowała jednak Stigrot i seta trzeba było dograć na przewagi… Po raz kolejny polski blok zakończył mecz! Kapitalna gra Polek!

Półfinał Ligi Narodów 2023 z udziałem Polek już w sobotę o godzinie 23 czasu polskiego, rywalem zespół z pary Chiny-Brazylia.

POLSKA 3-1 NIEMCY (25-12, 21-25, 25-21, 26-24)