Marcin Bułka oszukany? Warto uczciwie ocenić sytuację

Marcin Bułka finiszuje najlepszy sezon swojej kariery. Złośliwi mogliby powiedzieć, że pierwszy w którym podniósł się z ławki rezerwowych i zaczął grać regularnie, jednak 17 czystych kont w 32 spotkaniach Ligue 1 to zdecydowanie powód do dumy. Na poniedziałkowej gali UNFP w paryskim Pavillon d’Armenonville najlepszym bramkarzem sezonu 2023/24 w lidze francuskiej ogłoszony został jednak Gianluigi Donnarumma. Polskie media traktują taką decyzję jako skandal, oskarżając Francuzów o oszustwo i skrzywdzenie Marcina Bułki. Czy rzeczywiście wybór golkipera PSG jest aż tak kontrowersyjny?

REKLAMA

Czyste konta po stronie Bułki, ale…

Marcin Bułka zaliczył 17 czystych kont, jego konkurent z bramki PSG zanotował takowych ledwie 10. Ta jedna, aczkolwiek niezwykle ważna statystyka przemawia na korzyść polskiego bramkarza OGC Nice. Polak zgarnie Złote Rękawice za największą liczbę czystych kont w sezonie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy to oznacza, że jest najlepszym bramkarzem Ligue 1? To już inna kwestia. Wejdźmy bowiem głębiej w świat statystyk.

Gianluigi Donnarumma zanotował 92 skuteczne interwencje, Marcin Bułka 74. Wszystkie uderzenia oddane na bramkę włoskiego bramkarza miały wartość 30.3 xG (spodziewanych goli). Strzały, z którymi musiał mierzyć się Marcin Bułka ważyły 29.4 xG. Jednocześnie golkiper PSG na ten moment wpuścił o 5 goli mniej. Gdybyśmy więc mieli wyliczyć kto poradził sobie lepiej przeciwko strzałom z którymi musiał sobie radzić, nieporównywalnie korzystniej wypada Donnarumma. Ba! Lepszy wynik niż Marcin Bułka osiągnął Radosław Majecki, który wskoczył do bramki AS Monaco ledwie 3 miesiące temu.

…czyste konta to nie wszystko

Liczba czystych kont jest wypadkową wielu czynników i nie zawsze bazuje jedynie na wybitnej formie bramkarza. Paradoksalnie, styl gry OGC Nice sprawiał, że Marcin Bułka nie miał tylu okazji do pokazania swoich umiejętności. Aż 14 bramkarzy Ligue 1 zanotowało w sezonie 2023/24 więcej interwencji niż Polak! 40.5% więcej obron zaliczył chociażby Brice Samba, który uzbierał 14 czystych kont. Czy więc za najlepszego bramkarza ligi powinno się uznać tego, który stracił najmniej goli, zanotował najwięcej spotkań bez straconej bramki czy też bił rekordy skutecznych interwencji? Z polskiej perspektywy wybór wydaje się oczywisty i każda inna opcja niż Marcin Bułka spotyka się z krytyką. Faktem jest jednak, że pisanie o jakimś skandalu czy oszukaniu Polaka to głupota.

Idąc tym tropem, drugi najlepszy wynik PKO BP Ekstraklasy pod względem czystych kont ma obecnie Bartosz Mrozek z Lecha Poznań, który w ogóle nie został nominowany na Galę Ekstraklasy. Szansę na nagrodę dla bramkarza sezonu ma za to Oliwier Zych z Puszczy Niepołomice, który zaliczył 5 czystych kont mniej niż golkiper Kolejorza. Skandal? Nie, subiektywny wybór, bazujący na ocenie występów a nie jednej ze statystyk. Francuzi mieli wyłonić najlepszych zawodników Ligue 1 i postawili na Donnarummę. Możemy dyskutować czy to rzeczywiście optymalny wybór, ale oskarżać o oszustwo po prostu nie wypada.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,651FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ