OFICJALNIE: Raków z najmłodszym dyrektorem sportowym w Ekstraklasie!

Rzadko mówi się takie rzeczy w przypadku transferów dyrektorów sportowych, ale wszystko wskazuje na to, że Raków Częstochowa właśnie dokonał hitowego wzmocnienia na tej pozycji. Do ekipy mistrza Polski dołączył bowiem Samuel Cardenas, były szef działu skautingu KAA Gent, uważany za wielki talent w swojej profesji. 28-letni Meksykanin z miejsca stanie się najmłodszym dyrektorem sportowym w PKO BP Ekstraklasie.

REKLAMA

Raków dokłada kolejną cegiełkę do rozwoju polskiej piłki

Nowy dyrektor sportowy Rakowa przez ostatnie trzy lata pracował w belgijskim KAA Gent, najpierw jako skaut, a następnie jako szef działu skautingu. Odpowiadał za strategię transferową i negocjacje kontraktowe belgijskiego klubu. Wcześniej pracował jako skaut w Southampton FC, Schalke 04 i Honved FC. Był także trenerem akademii i dyrektorem skautingu w Stuttgarter Kickers. Samuel Cárdenas ma podwójne niemiecko-meksykańskie obywatelstwo, biegle włada także czterema językami.

Przede wszystkim chciałbym podziękować właścicielowi, prezesowi i władzom klubu za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Odbyliśmy kilka wspaniałych rozmów, podczas których stało się dla mnie jasne, że zarówno klub, jak i ja mamy wspólną wizję przyszłości klubu. Słyszałem już wiele dobrego o klubie od Kamila Piątkowskiego (który w zeszłym sezonie był wypożyczony do KAA Gent) i jestem podekscytowany rozpoczęciem pracy.

Raków osiągnął wielki sukces w ciągu ostatnich kilku lat i teraz nadszedł czas, aby trwale zakotwiczyć klub na europejskim poziomie. Musimy być konkurencyjni zarówno w Polsce, jak i w Europie a nasz plan jest na to przygotowany. Myślę, że zatrudnienie mnie, ale także trenera Szwargi, pokazuje, że klub naprawdę realizuje głośno komunikowaną odważną strategię – to będzie konieczne w kolejnych oknach transferowych, ponieważ musimy znaleźć kreatywne sposoby, aby wyróżnić się przy naszych ograniczonych środkach na rynku transferowym.

Samuel Cardenas podczas oficjalnej prezentacji w nowej roli.

Piotr Obidziński, prezes Rakowa Częstochowa tak komentował wybór Samuela Cardenasa na nowego dyrektora sportowego klubu:

Zdecydowaliśmy się na dyrektora z międzynarodowym doświadczeniem. Po szczegółowej analizie rynku, wielu rozmowach i konsultacjach uznaliśmy, że warto postawić na Samuela, którego postrzegamy jako utalentowaną osobę posiadającą wymagane przez klub kompetencje. Ponadto plan na rozwój kariery Samuela jest spójny z planem na rozwój klubu a przykłady udanego wypożyczenia Kamila Piątkowskiego, transferów Gifta Orbana i Hyun-Seok Honga do Gentu pokazują, że dzięki dobremu skautingowi i skutecznym negocjacjom można za stosunkowo niewielkie pieniądze sprowadzić zawodników, których wartość rynkowa szybko przełoży się na korzyści na boisku, ale też zyski dla klubu. Samuel ostatnie mecze Rakowa oglądał z trybun, a w poniedziałek rozpoczął pracę w klubie.

Wszystko to wygląda i brzmi imponująco jak na polskie warunki. Miejmy nadzieję, że to początek fali istotnych zmian w naszym futbolu, gdzie królować będzie świeże spojrzenie młodego, zdolnego pokolenia piłkarskich działaczy.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,517FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ