OFICJALNIE: Fernando Santos zwolniony z reprezentacji Portugalii

Fernando Santos oficjalnie przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Portugalii. Decyzja została podjęta po dość rozczarowującym wyniku na Mistrzostwach Świata w Katarze. W najbliższych tygodniach ma zostać podjęta decyzja co do jego następcy.

Santos prowadził reprezentację Portugalii przez 8 lat

Fernando Santos przejął reprezentację we wrześniu 2014 roku. Jego pierwszy wielki turniej zakończył się zaskakującym sukcesem. Podczas EURO 2016 rozgrywanego na boiskach we Francji sięgnął z reprezentacją Portugalii po Mistrzostwo Europy. Kolejnych turniejów nie może jednak uznać za udanych. Na Mistrzostwach Świata w Rosji w 2018 roku Portugalia odpadła już na etapie 1/8 finału, przegrywając z Urugwajem. Na EURO 2020 ponownie zakończyli turniej w pierwszym meczu po fazie grupowej. Wówczas lepsza okazała się reprezentacja Belgii.

REKLAMA

Mistrzostwa Świata w Katarze były ostatnią szansą dla Santosa. Podczas nich Portugalii nie udało się ustabilizować formy. Wygrali pierwszy mecz z Ghaną, w którym jednak stracili dwie bramki. W drugim spotkaniu udało się im zrewanżować na Urugwaju i zapewnić sobie awans z grupy. W trzecim meczu Santos zdecydował się na sporo zmian w wyjściowej jedenastce, co jednak zakończyło się porażką z Koreą Południową. Najlepszy mecz na turnieju Portugalia rozegrała w 1/8 finału, pokonując aż 6:1 Szwajcarię. Już jednak w następnej rundzie ulegli Maroku 0:1 i pożegnali się mundialem w Katarze.

Potrzeba zmian

Wydaje się, że pomysł Santosa na reprezentacje Portugalii się wypalił. Dobre spotkania przeplatane były ze słabszymi, przez co na kadrę spadała spora krytyka. Tym bardziej że oczekiwania były duże, a kadra składa się z wielu młodych utalentowanych zawodników. Santos nie umiał wykorzystać ich potencjału w ofensywie, a i defensywa nie była w ostatnim czasie mocną stroną Portugalii.

Nie wiadomo kto obejmie reprezentację Portugalii po Santosie. Media podają wiele nazwisk, ale brakuje większych konkretów. Jednym z pomysłów ma być zatrudnienie Jose Mourinho. Portugalska Federacja byłaby nawet gotowa pozwolić mu na jednoczesne trenowanie AS Romy, a także prowadzenie reprezentacji. Decyzja o wyborze nowego selekcjonera powinna zostać podjęta na przestrzeni kilku najbliższych tygodni.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,317FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ