Dania będzie protestować podczas Mundialu w Katarze

Duński Federacja Piłkarska (DBU) za pośrednictwem swojej strony internetowej przekazała dziś oficjalne stanowisko dotyczące udziału reprezentacji Danii w Mistrzostwach Świata 2022, które mają odbyć się w Katarze.

Oto jego treść:

Reprezentacja mężczyzn ma za sobą wspaniałe i znakomite kwalifikacje i w rekordowym czasie zapewniła Danii kwalifikację do Mistrzostw Świata. DBU od dawna zdecydowanie krytycznie odnosi się do Mistrzostw Świata w Katarze, ale teraz jeszcze bardziej zwiększamy nasze wysiłki i krytyczny dialog, aby wykorzystać fakt, że mamy kwalifikacje do pracy na rzecz większych zmian w tym kraju. Co więcej, od dawna poruszamy te wyzwania w rozmowach z FIFA i Katarem i nadal będziemy to robić.”

Działania DBU przed Mistrzostwami Świata w Katarze i w ich trakcie:

„✅Partnerzy handlowi męskiej drużyny narodowej nie uczestniczą i nie prowadzą działalności handlowej w Katarze. Chyba, że środki te są aktywistyczne i stanowią część krytycznego dialogu.

✅Partnerzy handlowi męskiej reprezentacji narodowej zrezygnują z miejsca na strojach treningowych drużyny na rzecz przekazów dotyczących praw człowieka.

✅DBU znacznie ograniczy własne podróże do Kataru i będzie uczestniczyć tylko w tych działaniach w Katarze, które są związane ze sportem lub w których może wnieść polityczny wkład w poprawę warunków pracy pracowników migrujących.

✅związek prowadzi dialog z kibicami i organizacjami pozarządowymi na temat obecności duńskich kibiców w Katarze, tak aby byli oni poinformowani o sytuacji w Katarze i wiedzieli, jak się zachować, gdy rozpocznie się sprzedaż biletów.

✅DBU będzie kontynuować krytyczny dialog z FIFA i organizatorami w Katarze i będzie nadal pracować we wszystkich kontekstach na rzecz poprawy i poszanowania praw pracowników migrujących.

✅związek będzie na bieżąco badać wybór hoteli i innych usług w Katarze, aby zapewnić przestrzeganie obowiązujących praw pracowniczych.”

Źródło: https://www.dbu.dk/nyheder/2021/november/dbu-praesenterer-nye-kritiske-tiltag-forud-for-vm-i-qatar/ tłumaczenie własne.

Co w praktyce oznaczają powyższe deklaracje?

Chociażby to, że Duńczycy przed meczami Mistrzostw Świata nie będą zakładać koszulek z reklamą swoich sponsorów, a z hasłami nawołującymi do szanowania praw człowieka w Katarze. Jak bardzo „poważnymi”? W tym miejscu zdania są podzielone. Duńskie media podają bowiem, że ich kadrowicze nie zbojkotują Mundialu. Pojawią się na nim, żeby zwrócić uwagę na problemy w tym kraju.

źródło: Twitter/Cman_koba

Jak zachowają się Katarczycy, gdyby Dania wyszła na mecz w koszulkach typu „W Katarze zamordowano robotników”? Pewnie byłaby spora kontrowersja, ale…

Wielu ekspertów uważa, że stanowisko związku to jedynie mydlenie oczu. Kilka miesięcy temu przedstawiciele DBU zapowiadali bojkot Mundialu, a jednak Dania chce zagrać w Katarze. Koszulki? No cóż, możliwe, że Duńczycy założą coś „delikatnego” typu „równe prawa dla wszystkich”. Takie działanie ma być udawaniem, że reprezentacja nie godzi się na obecną sytuację w tym kraju. Duńskie firmy nie będą prowadziły działalności w Katarze? Okej, ale nigdy nie prowadziły. Nie jest to jakieś spektakularne zagranie, na które uwagę zwróci cały świat.

Im bliżej turnieju, tym częściej będzie mówić się o problemach Kataru

Niestety, mówić – a nie cokolwiek z nimi robić. Z drugiej strony, chyba nikt z nas nie wierzył, że reprezentacje poważnie zbojkotują Mundial. Za duża kasa wchodzi w grę. Dania zrobiła krok. Może nie jest on milowy, ale mimo wszystko, to krok w dobrą stronę.

Fot. Jacquelinekato/Wikipedia CC BY-SA 4.0

REKLAMA
SourceDBU.DK
PODOBNE
REKLAMA
102,877FaniLubię
10,659ObserwującyObserwuj
576ObserwującyObserwuj

MOŻE ZACIEKAWI CIĘ