Dawid Szwarga wraca do GKS-u Katowice. 35-letni szkoleniowiec został asystentem Rafała Góraka i ponownie będzie pracował przy Bukowej po pięciu latach przerwy. Szwarga pracował już w GieKSie w latach 2018–2021. Był wtedy asystentem pierwszego trenera i pomagał drużynie w awansie do I ligi. Teraz wraca do klubu w zupełnie innym momencie kariery.
35-latek odejściu z Katowic trafił do Rakowa Częstochowa. Najpierw był asystentem Marka Papszuna, a później samodzielnie prowadził zespół. W sezonie 2023/24 doprowadził Raków do fazy play-off kwalifikacji Ligi Mistrzów, a następnie prowadził częstochowian w fazie grupowej Ligi Europy. W kolejnym sezonie wrócił do roli asystenta Papszuna, ale tylko na kilka miesięcy. Od grudnia 2024 roku pracował jako pierwszy trener Arki Gdynia. Pod jego wodzą klub wywalczył awans do PKO BP Ekstraklasy. W Gdyni nie został jednak długo – pożegnał się z Arką w marcu tego roku. Od tamtej pory łączono go z wieloma polskimi klubami, w pewnym momencie przewijał się pomysł ponownej pracy w Rakowie Częstochowa, lub angaż w Legii Warszawa, gdzie przeniósł się Papszun. Katowice to zaskakujący krok.
GKS Katowice skorzysta z doświadczenia, Dawid Szwarga powraca
GieKSa zyskuje szkoleniowca, który powinien pomóc swoim doświadczeniem — chociażby z pracy w europejskich pucharach. Czy jednak pozycja Rafała Góraka nadal będzie tak pewna, skoro w klubie pojawił się szkoleniowiec z mocnym jak na polskie realia nazwiskiem? Czy Szwarga będzie asystentem, czy też potencjalnym konkurentem? Sytuacja nie jest oczywista, a nierzadko w trudnych sytuacjach działacze mając problem z pierwszym trenerem, stawiają na drugiego. Oczywiście, nie zakładamy, że tak będzie i w tym przypadku, ale Dawid Szwarga „schodzący” do poziomu statusu asystenta to dziwny pomysł.

